Spor Yapan Çocuklar Nasıl Beslenmeli

No Comments

Öncelikle spor yapan kişilerin kesinlikle sıklıkla su içmeleri gerekmektedir çünkü susuz olmaz. Tüm yaş grubu sporcularda spor öncesi ve sonrasında sıvı alımı performansı etkileyen ve saha içinde yada dışında aktif kalmayı sağlayabilen en önemli etkendir. Aktif kalabilmek ve sıvı ihtiyacını karşılamak için için her 15-30 dakikada 100-200 ml. su içmek yeterli olacaktır.
Elbette sporcunun besinine dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun için Günde en az 6 öğün kullanmalıdır. Çünki beslenme ve büyüme çağındaki sporcuların spor yapıp besinlerine dikkat etmesi hem büyümelerine hem de kas olarak gelişmelerine yardım sağlamaktadır.
Çocuk sporcuların, yetişkinlere göre kilo başına duydukları enerji ihtiyacı daha fazladır. Beslenme; günlük 3 ana öğün, 3 ara öğün şeklinde planlanmalı.


Antrenman’a hiç bir zaman yemek yenmeden gelinmemeli antrenman a gelmeden maksımum 1 saat önce yemek yenmeli özellikle sabahları kesinlikle Antrenman için kahvaltı yapılmalıdır.
Gece boyunca aç kalan vücudun, düzenli çalışabilmesi için kan şekerinin belli bir düzeyde olması gerekir. Güne zinde başlamak, antrenman performansı, okul başarısı, anlama ve hatırlama noktasında kahvaltının önemi çok fazladır. Ama tüm bunların sağlanması için dengeli ve besleyici bir kahvaltı etmek gerekir. Bunun için her sabah Biraz peynir ve yumurta en önemlisi ise süt kesinlikle kullanılmalı ve tüketilmelidir.
Büyüme ve gelişiminin devamı yeni doku oluşumuyla birlikte olur ki bunun kaynağı da proteinlerdir. Çocuk sporcularda artan enerji ihtiyacı, beraberinde alınması gereken proteinin de artması anlamına gelir. Günlük olarak süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk, balık ve kurubaklagil gibi protein kaynaklarını düzenli almaları sağlanmalıdır. Çünki büyümek ve gelişmek için besinlerimize son derece önem vermeliyiz.
Performans için demir
Demirin minimal yetersizlikleri bile performansı etkiler. En zengin kaynaklarında ön sıralarda et, yumurta, kurubaklagiller gibi proteinli kaynakları yer alır. Demirin zengin kaynakları arasında yağsız kırmızı et, hindi eti, deniz ürünleri ve kuru meyveler de vardır. Bunların tüketiminde demir emilimini artırmak için C vitamini de almakta fayda vardır. C vitaminini kısa yoldan almanın tek çözümü her öğün sonrası bir meyve yenmesidir.
Eğer beslenmeyi ve uyku düzeninin düzene sokabilirse bir sporcu kesinlikle ekstraVitamine gerek yok
Düzenli beslenen, artan enerjiyi karşılabilen sporcuların vitamine ihtiyaçları yoktur.


Tüm besin gruplarından alın
Günde 2-3 porsiyon süt, yoğurt, peynir2-3 porsiyon et, balık, kuru fasulye, yumurta ve kuruyemiş2-3 porsiyon sebze2-3 porsiyon meyve8-12 porsiyon ekmek, tahıl, makarna ve pirinç grubundan tüketilmelidir.Okul çağındaki sporcu çocuklarda, hem büyüme ve gelişmenin devamı, hem de sporla harcanan enerjinin yerine konabilmesi için ‘sağlam’ beslenme büyük önem taşıyor.Çocuklarınızın gelişimiyle ilgili olan bu konuyu siz değerli velilerimiz kesinlikle göz ardı etmeyiniz bilakis üstünde biraz daha durunuz. Unutmayın sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Sağlam vücut ise düzenli beslenme ile gerçekleşir.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

 

More from our blog

See all posts